Dnia 20 października br. w naszym przedszkolu odbyły się jesienne zajęcia ruchowe w plenerze z cyklu „Wiosna, lato, jesień, zima – nikt nas w sali nie zatrzyma”. Głównym ich celem była integracja dzieci, wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy, rozwijanie sprawności motorycznej przedszkolaków oraz stymulowanie zmysłów. Były one również okazją do kształtowania podstawowych pojęć związanych z przyrodą ożywioną i nieożywioną. W trakcie imprezy wspomagane były umiejętności językowe dzieci z wykorzystaniem metod AAC.

Naszą zabawę rozpoczęliśmy „owocową” gimnastyką, podczas której w tanecznych rytmach przygotowaliśmy pyszny sok. Następnie dzieci wzięły udział w konkurencjach zręcznościowych tj. „Karmienie wiewiórek”, „Kasztanowy tor przeszkód”, „Zrywanie liści”, „Żołędziowy rollercoaster” oraz „Łowienie jarzębiny”. Nie zabrakło również zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanza. Przy jej pomocy urządziliśmy efektowny „Taniec liści”. Z darów lasu wspólnie ułożyliśmy przepiękną, kolorową jesienną ścieżkę sensoryczną. Podczas imprezy przenieśliśmy się również do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Stworzyliśmy prawdziwą „Jesienną orkiestrę”. Każdy mały muzyk miał możliwość samodzielnej gry na „deszczowych” instrumentach. Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku. Dzieci wzięły udział w czytaniu uczestniczącym wiersza „Dary jesieni”. Piękne sensoryczne ilustracje 3D wykonane z żołędzi, kasztanów, orzechów, jarzębiny, grzybów oraz unoszący się w powietrzu zapach lasu niezwykle uatrakcyjniły wysłuchanie ciekawej opowieści. Na pamiątkę naszego jesiennego spotkania każdy dzielny przedszkolak otrzymał jesienną odznakę. Patrząc na uśmiechnięte dziecięce buzie możemy stwierdzić, że zabawa była wyśmienita!

Iga Kamińska-Gawron i Małgorzata Kamińska